گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول یا همان کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) یک ابزار رایگان و بسیار قدرتمند برای تجزیه و تحلیل کردن سئو سایت میباشد. این ابزار به مدیران سایت کمک کرده است، که یک ابزار آنالیز خیلی دقیق از وضعیت وبسایت خود به همراه داشته باشند و نقاط قوت و ضعف سایت خود را بررسی کنند. به عبارتی کمک کرده تا افراد نقاط منفی وبسایت خود را بهبود دهند. ابزار گوگل سرچ کنسول که قبل ها به گوگل وبمستر تولز معروف بود باعث شده تا مدیران سایت و سئوکاران مشکلات سایت را خیلی راحت تر از قبل تشخیص بدهند. و راه حل مناسبی را برای رفع این مشکلات پیدا کنند. و در نتیجه بتوانند در لیست نتایج گوگل نتایج بالاتری را کسب کنند؛ یا به اصطلاح کمک کرده تا وبسایت ها سئو بالایی داشته باشند.

 

گوگل سرچ کنسول چیست؟

 

گوگل سرچ کنسول چیست؟

 

ابزار گوگل سرچ کنسول به شما توانایی آن را میدهد که برای افزایش بازدید وب سایت خود در گوگل از سایت یک استراتژی درست و برنامه‌ریزی شده تنظیم فرمائید. این ابزار مفید به‌صورت آنلاین و رایگان، آمار مختلفی را ارائه میدهد. مانند کلیدواژه های جستجو شده کاربران، لینک ها و بک لینک های داده‌شده به وبسایت شما، صفحات ایندکس شده وبسایت شما در گوگل، خطاهای امنیتی و… را به شما نشان می‌دهد.

 


سوالات متداول

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول یا همان کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) یک ابزار رایگان و بسیار قدرتمند برای تجزیه و تحلیل کردن سئو وب سایت میباشد. این ابزار به مدیران سایت کمک کرده است، که یک ابزار آنالیز خیلی دقیق از وضعیت وبسایت خود به همراه داشته باشند. گوگل سرچ کنسول یا به عبارتی گوگل وبمستر تولز قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار شما کاربران به صورت رایگان قرار داده است…

ثبت وب سایت در گوگل با ابزار گوگل سرچ کنسول!

اما یکی از اصلی ترین کارهایی را که میتوانید با گوگل سرچ کنسول انجام داد، ثبت سایت در گوگل است. به این روش که شما با ثبت کردن یک دامنه و آدرس اینترنتی در گوگل سرچ کنسول وجود سایت خود را به ربات های گوگل و خود گوگل اعلام خواهد کرد. از این طریق ربات های گوگل و خزنده ها و Crawler ها از وجود سایت شما آگاه شده‌اند و در آن خزش میکنند…


مزایا و وظایف گوگل سرچ کنسول چیست؟

 1. مشکلاتی که در وبسایت شما ایجادشده است را به شما نشان می‌دهد.
 2. لیست بک لینک‌ها (سایت‌هایی دیگری که به شما لینک داده‌اند) را به شما نشان می‌دهد.
 3. میزان مشاهده وبسایت شما توسط کاربران در نتایج جستجوی گوگل را به شما نشان میدهد.
 4. نشان میدهد که چه تعداد کاربر از طریق لینک صفحه، و چه تعداد کاربر از طریق کلمات کلیدی و یا شبکه‌های اجتماعی وارد وبسایت شما شده‌اند.
 5. نمایش میدهد چه تعداد کلیک که بر روی عنوان محتوای شما انجام‌شده است.
 6. مشکلات AMP (هدف AMP افزایش‌سرعت ارائه محتوا با استفاده از کدهای ساده HTML است، برای اطلاعات بیشتر درمورد AMP به وبلاگ آموزش سئو با افزونه Yoast SEO مراجعه کنید.) را به شما نشان خواهد داده.
 7. امکان بررسی سایت مپ یا نقشه سایت را برای شما فراهم میکند.
 8. صفحات پربازدید را در وبسایت شما به‌عنوان صفحه محبوب آنالیز و نمایش می‌دهد.
 9. تعداد بازدیدهای سایت را توسط تمام وبایل، رایانه و تبلت را به شما نشان داده.
 10. اطلاعاتی کامل راجع به لینک های داخلی و خارجی سایت در اختیار شما قرار گرفته.
 11. اگر هرزنامه‌ای در سایت شما پیدا شود آن را به شما اطلاع خواهد داد.
 12. مهمترین قابلیت گوگل سرچ کنسول این است که میتوانید قابلیت درخواست دادن برای ایندکس صفحات و محتوای جدید یا به‌روزرسانی شده در سایت را انجام دهید!

 

امکانات گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول چیست؟

قابلیت های گوگل سرچ کنسول چیست؟

 

منظور از استفاده مدیران وب سایت از گوگل سرچ کنسول چیست؟

معمولاً کسانی که دارای یک وب‌سایت هستند و یا مدیریت یک وب‌سایت را به عهده دارند، از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده میکنند. در ادامه توضیح داده‌ایم که چه کسانی از گوگل سرچ کنسول استفاده میکنند:

مدیران وبسایت یا به عبارتی ادمین وبسایت برای نظارت کردن بر نحوه کار وبسایت‌شان از گوگل سرچ کنسول (یا همان گوگل وبمستر تولز ) استفاده میکنند. آن ها با استفاده از سرچ کنسول قادر هستند تا تمامی مشکلات و مسائل مهم را مشاهده کنند. و میتوانند برای حل و برطرف کردن آن ها اقدامی انجام دهند.

متخصصان سئو نیز با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول توانای آن هستند که افزایش ورودی ترافیک سایت را بررسی کنند. و با ارائه کردن برنامه‌ریزی مناسب به بهبود و بالا بردن رتبه سایت در لیست نتایج گوگل و رالکسا کمک کنند.

برنامه نویسان نیز با استفاده از این ابزار می‌توانند خطاها و مشکلات موجود در کدنویسی را بررسی و رفع کنند.

 

قابلیت بررسی گزارش‌های Crawler ربات‌های گوگل

دیگر کارهایی که این ابزار جامع میتواندانجام بدهد، این است که به شما نشان خواهد داد که ربات‌های موتور های جستجو هنگام خزیدن و بررسی کردن وبسایت شما با خطا یا مشکل مواجه نشده باشند. با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول خیلی راحت توانایی‌آن را دارید که از وجود این خطاها در وبسایت خود آگاه شوید و آن مشکل یا خطا را رفع کنید. به‌عبارتی اگر در وبسایت شما خطاهای Crawl موجود باشد نشان دهنده‌ی این است که کاربران و بازدیدکنندگان به‌صفحاتی از سایت انتقال پیدا میکنند و خواهند کرد، که در آن هیچ محتوایی وجود ندارد.

 

گوگل سرچ کنسول چیست؟

مقایسه وب‌سایت بدون گوگل سرچ کنسول و با گوگل سرچ کنسول

 

ثبت کردن وب سایت در موتور جستجوی گوگل با استفاده از گوگل سرچ کنسول

اما یکی از اصلی ترین کارهایی را که میتوانید با گوگل سرچ کنسول انجام داد، ثبت سایت در گوگل است. به این روش که شما با ثبت کردن یک دامنه و آدرس اینترنتی در گوگل سرچ کنسول وجود سایت خود را به ربات های گوگل و خود گوگل اعلام خواهد کرد. از این طریق ربات های گوگل و خزنده ها و Crawler ها از وجود سایت شما آگاه شده‌اند و در آن خزش میکنند و به بررسی محتوای وبسایت شما پردازش میکنند.

در واقع به عبارتی با ثبت وبسایت خود در این ابزار یعنی گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر تولز)، قطعاً وبسایت شما برای موتور جستجوی گوگل ثبت‌شده. این ابزار به شما این امکان را میدهد که در صورت ایندکس نشدن یک محتوا یا صفحه، بتوانید از طریق درخواست کردن به ربات های گوگل دوباره از آنها بخواهید تا صفحه شما را بررسی و ایندکس کنند. که این قابلیت بسیار عالی میباشد و باعث رشد وبسایت شما میشود.

 

گوگل وبمستر تولز

گوگل وبمستر تولز

 

بررسی سئو با گوگل سرچ کنسول

با استفاده از ابزار محبوب و کاربردی گوگل سرچ کنسول یا گوگل وبمستر تولز شما میتوانید برخی از معیارهای سئو، را آنالیز کنید. برای مثال لینک های داخلی و لینک های خارجی سایت را ارزیابی کنید. همچنین ابزار گوگل سرچ کنسول این امکان را دارد که بتوانید کلمه کلیدی های محبوب سرچ شده در موتور جستجوی گوگل را آنالیز کنید. که میتواند در جهت بهبود وبسایت، به شما کمک رسانی کند را نشان میدهد.

شما با دانستن کلمات‌کلیدی مرتبط با تعداد سرچ فراوان میتوانید به‌راحتی برای نوشتن محتواهای سایت خود بر روی این کلمات کلیدی تمرکز و سرمایه‌گذاری کنید. تا از این طریق بتوانید ترافیک ورودی بیشتری را جذب‌کنید. علاوه بر این به حل مشکلات مربوط به‌موبایل فرندلی بودن وبسایت شما میپردازد.

 

منظور از بهینه سازی سرعت سایت با گوگل سرچ کنسول چیست؟

همان‌طور که میدانید یکی از معیار های اصلی شرکت گوگل که بر اساس آن به شما امتیاز خواهد داد، سرعت لود صفحه وبسایت شما میباشد. گوگل بر این عقیده میباشد که سایت شما باید در کمتر از دو ثانیه لود شود.

ابزار گوگل سرچ کنسول به شما این امکان را می‌دهد تا بررسی کنید که برای افزایش سرعت‌سایت خود چه اقداماتی را انجام بدید. همچنین ابزار گوگل سرچ کنسول این امکان را برای شما فراهم میکند که خطا های موجود در وبسایت را بررسی و رفع کنید و از این طریق سرعت لود یا بارگذاری وبسایت خود را افزایش بدهید.

 

بررسی بک لینک های وب سایت شما

با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول یا همان گوگل وب مستر تولز میتوانید بک لینک های وبسایت خود را بررسی کنید. بک لینک لینکی میباشد که از سایت های دیگر به وبسایت شما داده شده است. برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ بک لینک چیست؟ بروید.

بررسی کردن این لینک ها نقات قوت سایت شما را نشان خواهد داد. البته باید دقت کنید که لینک هایی که از سایت های دیگر دریافت می‌کنید لینک هایی معتبر باشد. در غیر از این صورت ممکن است برای سایت شما مشکلی به وجود بیاید. همچنین این‌ابزار لینک های مخربی را که به سایت شما داده‌شده است، نیز نشان می‌دهد و شما می توانید آن لینک ها را حذف کنید.

 

حرف آخر

امیدواریم که این وبلاگ برای شما دوستان و همراهان حجره جو مفید بوده باشد.

جهت ثبت نام و دریافت حجره اینترنتی مجموعه کسب و کار خودتون و استفاده از خدمات ویژه مشترکین سامانه، تماس بگیرید و یا از طریق ثبت حجره در صفحه اول سامانه اقدام نمایید.

و یا جهت دریافت مشاوره رایگان، شماره تماس خود را به واتساپ سامانه ارسال نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

و برای مشاهده تعرفه های سامانه هم به بخش تعرفه ها مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *